Tipy pre horské behanie na stovkách alias trail running po Česko-Slovensku – časť 1.
Behanie na klasických stovkách existovalo aj v minulosti, ale v posledných rokoch najmä na Slovensku a v Českej republike sa viditeľne rozmáha. Myslím si, že nie je nemoderné „ísť s dobou“ a stovky behať, je to samozrejme individuálne. Otázka je tiež na akej úrovni stovky beháte. Je rozdiel si občas „pobehnúť“ z kopca, alebo drtiť beh nonstop kopec-nekopec. Takisto je rozdiel stovky „LEN“ kráčať. Aj na pešiu chôdzu, alebo rýchlochôdzu, existujú techniky, a takisto sa jedná o veľmi individuálnu vec.
Je rozdiel po 100 km v nohách sa učiť znova chodiť, alebo na druhý deň bez problémov absolvovať nákupný maratón v niektorom z obchodných centier za účasti vašej polovičky :)
Nechcem ale hovoriť o nakupovaní :) Ak si chcete na stovke vyskúšať aj klusať, bežať, pobehovať, či už akokoľvek to nazveme, rád by som sa podelil s Vami o niekoľko tipov, ako začať.
1. Asi najdôležitejšie rozhodnutie je výber trasy, resp. stovky, na ktorej chcete aj miestami behať. Nové akcie rastú a objavujú sa u nás a u susedov v ČR ako povestné huby po daždi, a každá je rozdielna svojím profilom, ktorý sa uvádza ako pomer dĺžky a prevýšenia. Preto na začiatok je vhodné si vybrať menej náročnú trasu, a na začiatku zbytočne nezadrieť motor.
2. Majte správnu výbavu. Bežecké obutie by nemalo tlačiť, a určite neplatí zásada čím drahšie tenisky, tým lepšie. Dobrým nápadom je nechať si v nejakom športovom obchode zoskenovať štýl behu, došľap a podobne, túto službu ponúka väčšina veľkých reťazcov zadarmo. Môžete si takto ušetriť nemalé zdravotné problémy, ktoré sa kúpou nesprávneho typu tenisky skôr či neskôr prejavia. Oblečenie je tiež veľmi individuálna záležitosť, a závisí najmä od toho, koľko chcete do výbavy investovať. V daždivých letných mesiacoch je dobré mať ľahkú membránovú vetrovku s kapucňou, vodeodolnú a zároveň priedušnú, ktorá ale neprepustí dôležité telesné teplo. Nespoliehajte sa len na jeden pár ponožiek, po 50 km je vhodné urobiť výmenu, nielen kvôli sebe, ale aj okoliu :) Nemali by vám chýbať reflexné prvky na oblečení, ak trasa vedie cez frekventované cesty. Ďalej je to píšťalka, ktorá zvyšuje ego najmä na úsekoch, kde je predpoklad stretu s medveďom alebo diviakmi. Čelovka je samozrejmosťou, ak teda nemáte v batohu miesto na binokulár s nočným videním. Aký batoh? Videl som už veľa ľudí, ktorí skúšali bežať doslova s plnou poľnou, a raz dokonca nechýbala gitara, hrnce zavesené na batohu, a podobne. Áno, veľkosť batohu je dôležitá. Mal by byť dostatočne veľký na všetku potrebnú výbavu, zároveň ľahký, nikde netlačiť, a stabilný pri behu. Výhodou je integrovaný camelbag, no poznám aj zarytých odporcov tohto spôsobu vstrebávania tekutín, ktorí nedajú dopustiť na tradičný fľaškový systém. Často diskutovanou témou sú trekingové či iné paličky. Je síce pravdou, že šetria sily najmä do kopcov a odľahčujú kĺby a peňaženku :) ale niekomu môžu prekážať. Počul som už aj taký názor, že do prevýšenia 4,000 m sú paličky zbytočné, pretože ide o tréning :) No a stovka s prevýšením nad 4,000 m – tam je to už jedno, tak si vyberte :)
3. Buďte opatrní. Vplyvom únavy, členitého terénu či premávky si počas pochodovania či klusania nemusíte všimnúť odbočku na križovaní trás, čím zbytočne zablúdite. Poznám ale aj takých, ktorí do klasických stoviek vnášajú prvky orientačného behu, pre tých táto veta neplatí. Notorickým blúdičom odporúčam GPS alebo mapu, budú mať aspoň lepší pocit, že nezablúdia. Keď aj nakoniec zablúdia, tak sa aspoň pomocou týchto technických pomôcok rýchlejšie vrátia na trasu. Ak nie, tak im to už môže byť jedno a stovku môžu zmeniť za orienťák :) Vrátim sa ale k zraneniam a nedajbože úrazom. Najmä v noci sa často stáva, že si v lese nevšimnete konár stromu či ostré malinčie, a budíček je na svete. Tu môžem poradiť len jedno: majte kvalitnú čelovku a pozerajte striedavo pod nohy a pred seba. Alebo, ak idete v skupinke, striedajte sa na čele pelotónu v razení cesty, pričom „raziča“ vybavte aspoň šermiarskou kuklou a mačetou. Na rôzne zranenia ako sú vytknuté kotníky, odreniny, natiahnuté svaly, šľachy či nedajbože vykĺbené kolená vám buď pomôže obsah lekárničky, alebo šťastie, že sa vám to stane v blízkosti civilizácie a vaši spoluplazci či spolubežci sú ochotní vám pomôcť. Pripravte si v takom prípade aj dostatočný obnos peňazí, pretože žijeme v kapitalistickej sociálnej demokracii a preto vám lekár má právo povedať, že na bezplatné ošetrenie nemáte nárok.
Pokračovanie nabudúce :)