Brtnické ledopády odštartujú už 4. ročník Tisícovky

Extrémna diaľkoplazecká akcia s netradičným názvom "Brtnické ledopády" (chýba v názve "stovka") odštartuje dňa 1.2.2013 už v poradí 4. ročník Česko-Slovenskej Tisícovky - diaľkoplazeckého desaťboja. Sám som sa Ledopádov zúčastnil v roku 2012 a môžem potvrdiť, že 100 km v permanentnom mraze, kedy teplota v noci klesla až k -20°C, bola naozaj výzva. Odmenou za tento extrém je však krásny zážitok v podobe hlavného lákadla tejto akcie - prírodných úkazov viditeľných len v zime, tzv. "ledopádov" v národnom parku Českosaské Švýcarsko a Šluknovsko. Organizátori tvrdia, že Ledopádová stovka je, citujem: "...extrémní zimní akce pouze pro materiálně a fyzicky vybavené borce."

Ako sa na takúto zmrznutú akciu vôbec pripraviť? Čo jesť a piť počas pochodu (alebo behu, ak sa chystáte klusať) aby ste prežili a nezmrzli? Dobrým nápadom je schovať batoh pod bundu, a ak používate camelbek, tak hadičku poriadne zaizolovať. Ideálnym nápojom je potom teplý čaj, ale je to veľmi individuálne. Fyziologické zákony však nepustia: čím dlhšie je vaše telo vystavené mrazu a intenzívnemu pohybu, vaše energetické zásoby sa skôr či neskôr vyčerpajú aj napriek priebežnému dopĺňaniu z dostupných zdrojov. V zime vaše telo okrem energie na pohyb musí navyše produkovať aj energiu na zohriatie seba samého a zabezpečenie základných fyziologických funkcií. Strava je opäť veľmi individuálna. Energetické gely sa mi osvedčili, nezamŕzajú totiž. Obľúbené energetické tyčinky však pravdepodobne budete mať za pár hodín zmrznuté na kameň, rovnako ako chlieb so slaninou:)

Pitný režim je v zime ešte dôležitejší ako v lete. Subjektívny pocit smädu sa v mrazivom počasí totiž nezvykne tak intenzívne hlásiť o slovo ako v letných horúčavách. Nezabudnite preto na pravidelné dúšky tekutín. Pozor však na alkohol, možno u niekoho obľúbený "frťánek" na zahriatie môže v unavenom tele spôsobiť úplne opačný efekt: môže znamenať úplné zastavenie termoregulácie, poslednú kvapku v mori únave, a vyvolať žalúdočné ťažkosti. Alkohol vyčerpané telo, naviac dehydrované, ešte viac vysuší - to je verejne známy fakt, ale veľa ľudí ho na podobných akciách preceňuje.

Na čo sa môžete na Ledopádovej stovke tešiť? Na trasu, ktorá je každý rok odlišná, a tým sa stáva vlastne neprebádanou oblasťou najmä pre nemiestnych účastníkov. Zo skúsenosti môžem už teraz povedať, ze organizátorský tím okolo Egona Wiesnera a Olafa Čiháka sa postará o dostatočnú zábavu. Na trase preto nebudú chýbať kopce, kopce a zasa kopce, či už vyššie alebo nižšie. Okrem kopcov veľa snehu a ľadu, zamrznuté chodníky, skalné steny a priesmyky. Českosaské Švýcarsko a Šluknovsko ponúka krásnu prírodu, skalné mestá, údolia, husté lesy, malebné zapadnuté dedinky. Špecialitou budú s určitosťou tiež tajné kontroly na 100 km trase, ktoré sa oplatí navštíviť!

Záverom želám všetkým krásny zážitok, pevný krok a organizátorom dobré počasie a veľa síl!

Plazeniu zdar :)

Martin Drozd